تازه های انرژی

فاصله و جهت گيري هر توربين بادی در به حداكثر رساندن بهره وري آن و به حداقل رساندن جريانات حلقوي حائز اهميت است؛ لازم به ذکر است که فاصله مناسب توربين ها باعث مهار بيشتر باد و توليد توان بيشتر مي گردد.

با علم به اين موضوع طراحان صنعتي براي تعيين بهترين چيدمان توربينها از مدل هاي كامپيوتري ساده استفاده مي نمايد. موقعيت مزرعه بادي، تپه اي يا مسطح بودن آن و نیز آب و هوا و اقلیم مزرعه در طراحي آن موثر است. در اين مزارع توربينها يا به صورت رديفي در كنار هم و يا به صورت شطرنجي نصب مي شوند. محققين به اين نتيجه رسيده اند كه مزارع شطرنجي از بهره وري بيشتري  برخوردارند.

دانشمندان ژاپنی موسسه OIST به کشفی حیرت انگیز برای جلوگیری از فرسایش و تخریب سلول های خورشیدی رسیده اند که می تواند طول عمر سل را افزایش دهد.

پروفسور یابینگ و همکارانش علت کاهش راندمان باتری خورشیدی را کشف و در مجله شیمی فیزیک به چاپ رساندند که قادر است تکنولوژی سل های خورشیدی را ارتقا دهد.

به گزارش خبرنگار علمی باشگاه خبرنگاران، برج 99 طبقه‌ای توسط شرکت دولتی انرژی اندونزی در دست ساخت می باشد که طبق برنامه ریزی تا سال 2020 تکمیل می شود. این برج که pertamina  نام دارد توسط شرکت معماری مهندسی SOM طراحی شده است. طراحی این برج به گونه ای است که قسمت بالایی آن به شکل باد گیر بوده و  باد را مهار می‌کند. سبک طراحی این سازه به گونه ای است که با جلوگیری از ایجاد سایه، نیاز به نور مصنوعی در فضاهای داخلی به حداقل می‌رسد.

نخستین پنل خورشیدی با ظرفیت 20 کیلووات به زودی در اداره کل سیاستگذاری مهندسی و استانداردهای وزارت نفت نصب می شود. این پنل خورشیدی یکشنبه هفته جاری با حضور مدیران توانیر در اداره سیاستگذاری مهندسی و استانداردهای وزارت نفت نصب می شود. در نظر است که نصب این نوع پنل خورشیدی در کل مجموعه صنعت نفت توسعه یابد. بر اساس مطالعات انجام شده توسط DLR آلمان، در مساحتی بیش از 2 هزار کیلومتر مربع، امکان نصب بیش از 60 هزارمگاوات ساعت نیروگاه حرارتی خورشیدی وجود دارد.

سال گذشته برای تولید 920 مگاوات برق، با بخش خصوصی قرارداد منعقد شده است. حمید چیت چیان" در مراسم آغاز بهره برداری از سه پروژه بزرگ صنعت برق خراسان شامل پروژه های دیسپاچینگ منطقه شمال شرق کشور، فوق توزیع مشهد، فاز سوم نیروگاه 110 کیلوواتی خورشیدی الهیه و تکمیل طرح اتوماسیون پست های فوق توزیع این منظقه که در محل شرکت برق منطقه ای خراسان برگزار شد، اظهار داشت: تلاش شرکت برق منطقه ای خراسان در مسیر توسعه فرهنگ استفاده از منابع پاک انرژی، الگوی سایر شرکت های تابعه وزارت نیرو است

نهادهای اروپایی گام‌های جدی خود را برای توسعه شبکه اتوبوس‌ های هیدروژنی در اروپا برداشته‌اند.

شورای شهر آبردین اسکاتلند، آژانس حمل و نقل ریویرا ایتالیا و یک شرکت حمل و نقل بلژیکی هم‌ اکنون در حال کار بر روی توسعه اتوبوس‌های پیل‌سوختی در قالب پروژه High V.LO-City می‌باشند.

تأمین مالی این پروژه بر عهده شوراهای شهرهای فلاندرز بلژیک، لیگوریای ایتالیا و آبردین اسکاتلند و همچنین اتحادیه اروپا و مدیریت آن بر عهده شرکت اتوبوس‌سازی بلژیکی ون‌هول می باشد. در این پروژه اتوبوس‌های

مدیرعامل سازمان انرژی های نو گفت: با ادغام دو سازمان انرژی های نو ایران (سانا) و سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) در سال جاری، سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی (ساتبا) کار خود را به صورت رسمی آغاز می کند. یوسف آرمودلی با اعلام این خبر افزود: وزیر نیرو بعد از ادغام این دو سازمان رئیس ساتبا را انتخاب خواهد کرد. این سازمان به صورت توام با صنعت برق و معاونت انرژی وزارت نیرو تعامل خواهد داشت. وی افزود لایحه اساسنامه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) هفده فروردین سال جاری در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است. 

شرکت کانادایی هیدروژنیکس در پروژه تبدیل انرژی به گاز موسوم به BioCat که در دانمارک اجرا می‌شود، شرکت خواهد کرد. هدف از اجرای این پروژه نمایش قابلیت یکپارچه‌سازی سامانه‌های انرژی اعلام شده است.

لازم به ذکر است که پروژه BioCat تاکنون بیش از 7/3 میلیون دلار حمایت مالی از محل بودجه تحقیقات دانمارک جذب نموده است

شرکت انگلیسی آی‌تی‌ام‌پاور موافقت مقامات مسئول را برای احداث پنج

جایگاه سوخت‌گیری هیدروژن در جزیره وایت دریافت نمود.

بر اساس این موافقت‌نامه شرکت آی‌تی‌ام پاور باید برای ساخت چهار جایگاه با ظرفیت 80 کیلوگرم در ساعت و یک جایگاه با ظرفیت 15 کیلوگرم در ساعت برنامه‌ریزی نماید.

گفتنی است که شورای جزیره وایت و سازمان محیط زیست این جزیره از سهامداران این پروژه خواهند بود.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد یک نوع فلو باتری ساخته است که از کینون (quinones) بعنوان الکترولیت استفاده می نماید. این فلو باتری به جای فلز از ترکیبات کربنی که به طور طبیعی به وفور یافت شده و و ارزان قیمت هستند، استفاده می کند. لازم به ذکر است که در این تحقیق بیش از 10000 مولکول کینون مورد بررسی قرار گرفت تا نمونه ایده آلی برای باتری یافت شود. این تیم تحقیقاتی ادعا می کند که این باتری مانند دیگر فلو باتری های وانادیمی عمل می کند؛ اما با مواد شیمیایی کم هزینه تر. کینون به وفور در نفت خام و نباتات یافت می شود.

Best magazine//winter 2014

صفحه‌ها