گروه صنعتي شهيد عارفي -ذوب فلزات فجر

 

گروه صنعتی شهید عارفی (ذوب فلزات فجر):

گروه صنعتی شهید عارفی یکی از صنایع تحت پوشش سازمان توسعه منابع انرژی بوده که فعالیت عمده آن تولید فلزات رنگین شامل مس، کاتد، انواع شمش سرب و فلزات گرانیها (طلا و نقره) می باشد. این گروه یکی از قدیمی ترین واحدهای صنعتی کشور بوده که در سال 1316 برای اولین بار فعالیت خود را در زمینه استخراج و تولید مس کاتد از سنگ معدن به طور رسمی شروع کرده است.

سپس به منظور تامین سرب صنایع باتری سازی و سایر صنایع مربوطه فعالیت خود را در زمینه بازیابی و تولید سرب از باتری های اسقاط توسعه داده است. با توحه به توسعه های پیش رو و اهتمام این گروه برای حفظ محیط زیست حسب نیاز خود و بخشی از نیازهای صنایع داخلی کشور اقدام به تاسیس واحد فیلترسازی نموده است.

از این رو این گروه شامل دو مجموعه بزرگ تولیدی سرب و مس و کارخانه فیلترسازی می باشد. گروه صنعتی شهید عارفی در حال حاضر با تولید سالانه 40,000 تن انواع شمش سربی و 10000 تن مس کاتد به عنوان اولین و بزرگترین کارخانه تولید کننده سرب خاورمیانه و همچنین به عنوان قدیمی ترین کارخانه تولید کننده مس در کشور مطرح می باشد. این گروه صنعتی افتخار دارد با قدمتی بیش از 75 سال و با داشتن تکنولوژی بالا و کادر متخصص و مجرب آماده ارایه خدمات به واحدهای صنعتی کشور می باشد.

کارخانه تولید سرب:

این کارخانه با استفاده ازبا استفاده از پروسه تولید به شرح ذیل در زمینه بازیابی و تولید سرب نرم با خلوص بالا و بیش از 40 نوع آلیاژ مختلف سربی با استفاده از باتری های اسقاط جمع آوری شده از سطح کشور فعالیت دارد.

واحد آماده سازی و افتراق باتری اسقاط:

این واحد در سال 1362 با هدف بازیافت باتری اسقاط و حمایت از محیط زیست طراحی و راه اندازی شده و در آن باتری های اسقاط با استفاده از تجهیزات مکانیکی و آسیاب های متعدد، خرد شده و به صورت جداگانه به اجزای مختلف تفکیک می گردند. ضایعات سربی حاصله در این واحد جهت بازیافت به واحد ذوب، و مواد پلاستیکی به دست آمده پس از آسیاب و شستشوی کامل بسته بندی و جهت مصارف مختلف به بازار عرضه می گردد.

واحد ذوب و احیا:

واحد ذوب مشتمل بر انواع کوره های گردان با ظرفیت های مختلف (30 تن تا 50 تن در روز( می باشد. کوره های موجود بر اساس آخرین تکنولوژی کشورهای اروپایی (آلمان و اتریش) طراحی و ساخته شده است. محصول سرب دار واحد افتراق باتری با استفاده از امکانات مدرن باردهی به کوره های مذکور شارژ داده شده و با استفاده از مواد کمکی به سرب مذاب تبدیل می گردد. محصول نهایی کوره های ذوب، سرب کارگاهی با خلوص 97% می باشد.

واحد تصفیه و آلیاژسازی:

سرب کارگاهی به دست آمده از کوره های ذوب حاوی تقریبا 4-5 درصد ناخالصی بوده که در این واحد تصفیه شده و به سرب نرم یا آلیاژهای مختلف تبدیل می شود.

ویژگی بارز این واحد استفاده از دیگ های با ظرفیت (50 تنی و 120 تنی) بوده که امکان تولید تناژ بالایی از نوع یک آلیاژ سرب با ترکیب شیمیایی کاملا یکنواخت را فراهم می سازد. پس از تایید و کنترل نهایی، آلیاژهای آماده شده توسط باندهای آلیاژریزی به صورت قالب های 20 کیلوگرمی ریخته گری و بسته بندی می گردد.
آلیاژهای تولید این مجموعه مشتمل بر بیش از 40 نوع آلیاژ مختلف سربی با مصارف خاص بوده که به صورت زیر قابل دسته بندی است:

1. سرب نرم با درصد خلوص بالا
2. آلیاژهای سرب آنتیموان دار
3. آلیاژهای سرب کلسیم
4. آلیاژهای سرب سلنیم

واحد فیلتراسیون:

باتوجه به لزوم رعایت مسایل زیست محیطی و ایمنی کارکنان، کوره های ذوب این مجموعه تماما مجهز به سیستم های فیلتراسیون قوی بر اساس بالاترین استانداردهای جهانی و تکنولوژی روز دنیا می باشند.

کارخانه تولید مس

کارخانه تولید مس از دو بخش آند و کاتد تشکیل شده است.

بخش آند:

در بخش آند این گروه با بهره گیری از تکنولوژی بومی و ارتقا یافته منحصر به فرد خود از انواع مواد اولیه معدنی حاوی مس شامل کنستانتره، مسینه آلات بازیافتی و ... استفاده نموده و پس از مراحل ذوب و تصفیه حرارتی در کوره های گردان، کنورتور و آند، مس با خلوص 99.5 درصد به دست آمده را به صورت قالب های آند ریخته گری می کند.

بخش کاتد (الکترولیز)

مس آندی به دست آمده از تصفیه حرارتی، دارای درجه خلوص کافی برای بسیاری از کاربردها، به خصوص مصارف الکترونیکی نمی باشد . در کارخانه مس کاتد این گروه، با بهره گیری از تکنولوژی جدید ISA و با روش تصفیه الکتریکی مس کاتد با خلوص 99/998 درصد و با  گرید  Aاستانداردهای ASTM تولید می شود و هرساله مقدارقابل توجهی از تولیدات مس کاتد این مجموعه به کشورهای مختلف جهان صادر می شود.

کارخانه فلزات گرانیها

کارخانه فلزات گرانیها این گروه جهت استحصال طلا و نقره از لجن آندی به دست آمده در کارخانه الکترولیز مس  راه اندازی گردیده است. فلزات ارزشمند طلا، نقره با خلوص 98% طی فرایندهای پیرو و هیدرومتالوژی، از لجن آندی حاصل از تصفیه الکتریکی مس استخراج شده و مقادیری فلزات گرانیهای دیگر مانند سلنیم، پلاتین، پلادیوم و تلوریم نیز قابل استحصال می باشد.

محصولات جانبی

این گروه با توجه به حجم بالای فعالیت خود در کنار محصولات اصلی خود، قادر به ارایه محصولات متنوع جانبی به شرح زیر می باشد:

1. مواد پلاستیکی از جنس PP  (پلی پروپلین)

2. سپراتور از جنس PVC و PE

3. مواد پلاستیکی از جنس با کالیت

4. سرباره های سربی عیار پایین

5. سرباره های کم عیار مس

 

کارخانه فیلترسازی:

این واحد یکی از زیر مجموعه های جنبی این گروه بوده که با توجه به لـزوم استفاده از سیستم های فیلتراسیون در کوره های ذوب ایجاد و به مرور توسعه یافته است و هم اکنون نیز درزمینه مشاوره، طراحی، انتخاب و ساخت انواع سیستم های جمع آوری گرد و غبار، ذرات و آلاینده های کارخانجات مختلف فعال می باشد.

واحد کنترل کیفیت (QC)

واحد کنترل کیفیت یک از بازوهای پرتوان این مجموعه بوده و با به کارگیری امکانات و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی از جمله انواع کوانتومترهای مدرن و به روز دنیا شامل OBLF ، ARL و Spectro این امکان را به متخصصان و پرسنل مجرب واحد کنترل کیفیت می دهد تا محصول نهایی را با استفاده ار بالاترین استانداردهای بین المللی کنترل و تولید نمایند. با توجه به تجهبزات مدرن و نیروی انسانی مجرب و متخصص، این واحد آمادگی ارایه انواع خدمات آزمایشگاهی بر اساس آخرین استانداردهای موجود به صنایع مختلف را دارا می باشد.

واحد : R & G

این گروه با بکارگیری نیروهای متخصص و زبده و با بهره گیری از دانش و فن آوری روز دنیا سعی در بهینه سازی فرآیندهای موجود و ارایه محصولات جدید بر اساس استانداردهای بین المللی نموده است و با ثبت چندین اختراع و نوع آوری و کسب جوایز و تقدیرنامه از جشنواره های مختلف خدمات ارزنده ای در جهت رشد و تعالی کشور ارایه کرده است. از این رو با توجه به پتانسیل های موجود آمادگی مشاوره و طراحی آلیاژهای مورد نیاز صنایع مختلف کشور را دارد. از جمله پـروژه های انجام شده دراین واحد به شرح زیر می باشد:

  • پروژه تولید و استحصال سرب اسفنجی از خاک باتری به روش هیدرومتالوژی برای اولین بار در دنیا و به عنوان طرح برتر سبز کشور در سال 87.
  • تصفیه سرب کارگاهی به روش الکترولیز و تولید سرب کاتدی با درصد خلوص 99/999 برای اولین بار در ایران.
  • تولید آلیاژ سرب استرانسیوم برای مصارف مختلف از جمله صنایع تولید روی کشور.

 

 

 

محصولات ذوب فلزات فجر

درادامه می توانید محصولات این گروه را مشاهده فرمایید.